Zupa_sv._Kriza_-_minis

Ministranti – poslužitelji oltara

Ulazna_procesijaMinistrant je pozvan da u župnoj zajednici služi s određenom zadaćom, kako i sam naziv službe govori. Latinska riječ "ministrare" znači služiti. Kao što ministri u državi služe na dobro svih građana tako je i ministrant službenik oltara. On je sudionik bogoslužja. Župna zajednica ga izabire i prihvaća između mnogo dječaka. Budi stoga ponosan i radostan jer si pozvan na tako uzvišenu službu.

Bogoslužje (liturgija) je posebno slavlje u čast samome Bogu. Biti u posebnoj blizini Božjoj nije samo posebna čast nego je to i odgovornost. Svi veliki ljudi u povijesti spasenja, kao što su proroci i sveci, svoju su službu shvaćali kao veliko zauzimanje za Božju stvar.
Sveta misa je najuzvišenija molitva koju vjernici mogu prinijeti Bogu. Stoga se od poslužitelja oltara očekuje posebna pozornost i sabranost. Zato ministrant pozorno prati odvijanje obreda, moli se sabrano, dostojanstveno i pobožno se vlada. To vladanje treba vjernike poticati na molitvu. Nikako ne bi bilo u redu da svojim ponašanjem i držanjem na bilo koji način ometa svećenika ili vjernike.

Ministrantsko odijelo (alba, pojas i križ) ne želi samo uljepšati ministranta kao osobu, već želi obogatiti liturgiju. Lijepo odjeven ministrant, uz svečano i ozbiljno ponašanje, je ukras liturgije. Kao što brižno ukrašavamo oltar cvijećem i svijećama, tako su i ministranti isto hvalospjev bogoslužja samom Bogu.

Kakav ministrant?

Noenje_kadionice_i_laice

Dobrog ministranta moraju resiti i ove osobine:

1. Revnost za slavu Božju. Tko hoće biti ministrant ne smije ga voditi želja za isticanjem. Nego iskrena nakana da doprinese uzvišenosti i ljepoti službe Božje. Sve što god radi neka bude na veću slavu Božju.

2. Poslušnost i poniznost. Dobar ministrant je poslušan u svemu. Spremno i bez mrgođenja prihvaća svaku obavezu.

3. Čistoća duše. "Na goru Gospodnju smije uzaći samo onaj u koga su ruke čiste i srce nedužno". Poslužitelj oltara mora nastojati da bude svet. Zato će se ministrant čuvati grijeha, a ako teže sagriješi čim prije čisti dušu u ispovijedi.

4. Strahopočitanje. Ne samo prema Bogu. Već i prema svemu što je povezano sa službom Božjom ministrant treba osjećati najdublje štovanje. Nadasve prema Isusu u svetohraništu.
5. Urednost i točnost. Ako se igdje mora držati red i točnost, potrebno je kod mise. Ministrant ne smije dopustiti da se na njega čeka. Svoju službu ima obavljati savjesno. Sve što je za slavu Božju mora biti za nj veliko i važno.

6. Prijateljstvo. Među ministrantima treba vladati duh bratske ljubavi i povezanosti. Nitko ne smije biti zapostavljen. Dobro je kada prijateljstvo iz crkve prenesemo na ulicu i kućama. Lijepo je ako se nastavimo družiti i izvan crkvenog prostora.

7. Marljivost. Poslužitelji oltara trebali bi biti vrijedni učenici u školi, a napose u vjeronauku.

Dužnosti ministranata

Noenje_i_dranje_misalaSvi ministranti naše župe sačinjavaju „zbor ministranata“. Na čelu zbora nalazi se dekan ministranata. Ministranti su podijeljeni u dvije skupine: stariji (srednjoškolci) i mlađi (osnovna škola). U „zbor ministranata“ može biti primljen svaki dječak koji ima pravu nakanu tj. služiti na veću slavu Božju. Potrebno je redovito i točno sudjelovati u službi Božjoj i na sastancima subotom u 10 sati.

Ministranti se u našoj župi nakon potrebne obuke uobičajeno svečano primaju u službu na prvu nedjelju Došašća. Tada dekan ministrantskog zbora traži pred župnom zajednicom od župnika da primi nove kandidate u službu oltara. Oni javno obećaju da će svojim ponašanjem, pobožnošću i revnošću biti drugima poticaj te da su spremni preuzeti ovu službu. Potom župnik blagoslovi njihova ministrantska odijela. Dok zbor pjeva „Krist na žalu“ novi poslužitelji oltara uz pomoć starijih ministaranata i župnika oblače svoja odijela i prvi put ministriraju.

Pravila ponašanja tijekom ministriranja:Pranje_ruku_kod_prinosa_darova

- doći u sakristiju barem desetak minuta prije mise kako bi se pripremio za ministriranje

- biti uredno obučen, počešljan, čiste odjeće, ruku i obuće

- prije i poslije mise izmoliti predviđenu molitvu u ministrantskoj sakristiji

- najstariji ministrant određuje službe tijekom ministriranja

- pobožno i sabrano obavljati svoju službu kod oltara

- pristupati što češće sv. pričesti.

- čuvati i spremati ministrantsko odijelo

- isto tako spremati i čuvati sve crkvene predmete i stavljati ih na određeno mjesto

- ispričati svaki izostanak od mise ili sastanka

Noenje_i_dranje_oznaka