MMtolj

Na blagdan bl. Ozane u ponedjeljak 27. travnja 2015. stotinjak vjernika župe sv. Križa iz Gruža hodočastilo je u pratnji svoga župnika fr. Mihaela Maria Tolja u Kotor na proslavu 450-te obljetnice preminuća prve hrvatske blaženice.

Polazak je bio s dva autobusa u 13 sati ispred župne crkve dok su neki vjernici išli i svojim vozilima. Vođa puta u jednom autobusu s članovima župnog zbora i odraslim vjernicima bila je s. Barbara Bagudić OP, a u drugom autobusu župnik je bio s ministrantima, animatorima i mladima. Zbog nepredviđenih problema na graničnom prijelazu Karasovići, hodočasnici su stigli u Kotor tek oko 16:30.

Budući da je s. Barbara izvodila u katedrali u 17 sati monodramu „Život bl. Ozane viđen očima sestre dominikanke“, trebalo je u kratkom roku prenijeti sve rekvizite iz autobusa u katedralu i postaviti scenu kako bi sve krenulo na vrijeme. Zahvaljujući mladima i dominikanskim novacima sve je bilo postavljeno na vrijeme tako da je s. Barbara mogla odigrati svoju ulogu na oduševljenje i iznenađenje svih prisutnih.

Središnji događaj bilo je svečano euharistijsko slavlje koje je u 18 sati predvodio mons. Želimir Puljić, nadbiskup zadarski, uz koncelebraciju mjesnog biskupa Ilije, dubrovačkog biskupa Mate, vojnog biskupa u BiH Tome Vukšića, dominikanskog provincijala fr. Ante Gavrića, šest dominikanaca i brojnih drugih svećenika i redovnika. Na misi je bio veliki broj sestara dominikanki u pratnji časne majke Katarine Maglica, kao i drugih redovnica.

Osim u izvođenju monodrame i brojnosti hodočasnika, župa sv. Križa je dala svoj doprinos i sa svojim pjevačima u „ad hoc“ formiranom zboru zajedno sa dominikanskim novacima i sestrama dominikankama. Zborom je ravnala prof. Marija Brčić uz orguljašku pratnju fr. Marina Golubovića, dominikanskog novaka.

Sarkofag s neraspadnutim tijelom blaženice prije par dana je prenesen u katedralu na pokrajnji oltar, gdje mu vjernici mogu iskazivati štovanje. Po završetku euharistijskog slavlja biskupi i svećenici su u procesiji došli pred sarkofag, otpjevali himnu blaženici i posebnu molitvu za njezin zagovor. Nakon toga je bilo čašćenje relikvija bl. Ozane cjelivanjem moćnika. Hodočasnici su se vratili u Gruž u večernjim satima duhovno obogaćeni i oduševljeni svime što su doživjeli.

Ovo župno hodočašće bio je prvi pothvat u trogodišnjoj pripravi na jubilej 50 godina utemeljenja župe sv. Križa, a koji će se svečano obilježiti 2018. godine. Budući da gruška župa gaji osobito štovanje prema prvoj hrvatskoj blaženici, njoj na čast slavi zavjetnu misu svakog prvog ponedjeljka u mjesecu, a i u župnoj kronici stoji zapisano da je prvo hodočašće novoutemeljene župe bilo 28. travnja 1968. upravo bl. Ozani u Kotor (koje je vodio prvi župnik fr. Vinko Šesnić OP sa tri autobusa gruških hodočasnika), župnik će u konzultacijama sa župnim pastoralnim vijećem pokrenuti postupak da se prigodom 50-og jubileja župe sv. Križa bl. Ozana proglasi njezinom suzaštitnicom.

Kotor1
Kotor1 Kotor1